دسته: زن/قادین

جنبش زنان، محور مشترکات

همه‌ی ما وقتی متوجه وجوه مشترک خود با دیگران می‌شویم، احساس اعتمادبه‌نفس بیشتر و نزدیکی بیشتری با طرف مقابل می‌کنیم. در مراجعه به تاریخ، با یافتن مشترکات شرایط زمانی و مکانی خود با آنچه قبلاً اتفاق افتاده، در تصمیم خود برای ادامه‌ی راهی که در پیش گرفته‌ایم، مصمم‌تر می‌شویم و با «ارتباط خود با کسان مشابه دیگر در گذشته، قابلیتی تحقق‌نیافته در ما حاصل می‌شود.»

پیشبرد دموکراسی در جوامع چند قومیتی و چند فرهنگی

بنا به درخواست دولت قرقیزستان، برنامه‌ی امور بین‌الملل علوم اجتماعی یونسکو، موسوم به موست[۱] (مدیریت تغییرات اجتماعی)، پروژه‌ی آموزش دموکراسی را بنا نهاد تا به افراد منتخب آن کشور، ازجمله: سیاست‌گذاران، قانون‌گذاران، مقامات قضائی،...

تأثیرات سیستماتیک بحران اقتصادی بر زندگی زنان

خلاصه نوشته‌هایی با عنوان تأثیرات بحران اقتصادی بر حقوق زنان توسط «سازمان حقوق در حال گسترش زنان AWID» ارائه شده که شامل اثرات بحران جاری تا به امروز و اثرات احتمالی آتی آن بر زندگی و حقوق زنان در مناطق مختلف جهان است. داده‌های کلیدی این تحلیل‌های درون منطقه‌ای از زنان فعال و تحلیل گران، به‌منظور تأثیر گزاردن بر مذاکرات توسعه و نهاد­های تصمیم‌گیری در مقابله با بحران جاری جمع آوری شده است. این سلسله نوشته‌ها شامل تحلیل‌های فرا منطقه‌ای و جهانی نیز هست.

نظامی‌گری و خشونت علیه زنان دو روی سکه‌ی «دیگری سازی»

بنا بر تحقیقات انجام‌یافته، به ۳۰% از زنان در حین خدمت در ارتش امریکا تجاوز می‌شود. ۷۱% مورد هتک حرمت و حمله و ۹۰% مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند. باور بر این است که ۹۰٪ از این موارد گزارش نمی‌شود. چنانچه یکی از نمایندگان زن کنگره امریکا اخیراً اعلام کرد، زنانی که در ارتش امریکا خدمت می‌کنند بیشتر از هر دشمنِ دیگری، از سربازان و هم‌سنگرانشان آسیب می‌بینند.

راهکارهای عملی برای رفع نیازهای زنان آسیب پذیر در اقلیت‌های قومی و نژادی

این مطلب برای کشورهای توسعه‌یافته تهیه شده که در آن‌ها افرادی از ملل، اقوام و نژادهای مختلف ساکن‌اند و هدف آن نمایاندن نحوه‌ی رسیدگی به مشکلات زنان در معرض آسیب‌های اجتماعی و زنان بزهکار این جوامع است که به علت تفاوت‌ها و تبعیض‌های موجود، حل مسائل و مشکلات آن‌ها، چندان سهل و ساده نیست.

۰

فروش دیوار برلین

بیکار و آس‌وپاس، پول بلیت هواپیما را از مادرم قرض گرفتم و قول دادم که آن را تا یک هفته برگردانم. یک هفته؛ و حالا، نه کاملا هم بی‌مسئولیت، نقشه‌ای در سر داشتم؛ نقشه‌ای که چندان هم با فکر قبلی شکل نگرفته بود. در حقیقت، به تصور من این بیشتر به یک انگیزه‌ی ناگهانی ربط داشت.

۰

تعلیم به رئیس‌جمهور

گفتم «سلام آقای رئیس‌جمهور. من اینجا، در دانشگاه جرج واشنگتن، تاریخِ زنان تدریس می‌کنم. من فکر می‌کنم اینکه بمانید و بازی زنان را هم تماشا کنید، می‌تواند برای دخترتان واقعاً ارزشمند باشد و پیام مهمی را به او القا کند.» عزم راسخِ من، راه بی‌باکی را نیز برایم هموار کرد

۰

بزن‌بزنِ خارج از رینگ

هرکسی که مرا می‌شناسد، می‌داند که من طرفدار پر و پاقرص مسابقه هاکی هستم؛ بنابراین تعجبی ندارد که من در بازی هاکیِ دوست‌پسرم هم شرکت کنم. در طول مسابقه من و بقیه تماشاگران می‌دیدیم...

۰

من هم فحش دادم!

سال‌ها قبل به یک جلسه کاریِ یک شرکت بسیار سنتی دعوت شده بودم. منظورم از عنوان کردن “سنتی”، گفتن این نکته است که این شرکت بیش از ۱۰۰ سال سابقه‌ی کار داشته و من...

۰

تصمیمات ناممکن: مهاجرت از السالوادور به ایالات‌متحده

شش هفته، وحشت و اشک! مثل بقیه افراد، من هم آسیب روحی دیده بودم. بعد از رفتن به ایالات‌متحده سعی کردم آن جهنمی که همه‌ی ما در آن زیستیم، فراموشم شود. چه‌کار دیگری می‌توانستم بکنم؟ سریعا، در یک کارخانه بسته‌بندی میوه کار پیدا کردم و در اولین فرصت ممکن، برای بچه‌ها پول فرستادم.