می‌توانی قوانین را به چالش بکشی و …

طی دوران تحصیلم در دبیرستان، یکی از بنیان‌گذاران بخش محلیِ سازمان ملی اصلاح قوانین مربوط به ماری‌جوانا[۱] بودم. علاوه بر چیزهای دیگر، من بر این باور بودم که پلیس بیشتر از آن‌که توی زیرزمین‌ها دنبال کسانی باشد که “جوینت” می‌کشند، باید به دستگیری متجاوزان جنسی بپردازد؛ و بگذارد بیمارانی که احتیاج داروئی دارند از گروه‌های مختلفِ مبتلایان به سرطان و ایدز گرفته تا کسانی که مثل من، که از درد شدید قاعدگی رنج می‌برند، بتوانند برای مداوا به این مواد دسترسی داشته باشند.

ما در محیط دبیرستان از حمایت بسیاری برخوردار بودیم، اما افراد محافظه‌کار محلی طور دیگری رفتار می‌کردند. یک روز من و دو نفر دیگر از دوستانم در مرکز شهر مشغول پخش و نصب پوستر و بروشورهای کنسرتی بودیم که قرار بود همان شب به نفع سازمانمان برگزار شود. ما هیچ کار غیرقانونی نمی‌کردیم؛ اما از پیش‌تر دو مأمور پلیس آمدند و ورِ دل ما ایستادند! آن‌ها چیزی نمی‌گفتند، اما می‌خواستند حضورشان را به رخ ما بکشند. دوستانم از حضور آنان آشکارا معذب شده بودند.

یکی از دوستانم دسته‌ای بروشور برداشت و بعد سر جایش گذاشت و باحالتی عصبی گفت: «یعنی می‌خوان جلوی ما رو بگیرن؟»

یکی دیگه‌شون که دور خودش می‌گشت، گفت: «اونا می‌تونن ما رو وادار به رفتن بکنند؟»

گفتم، نمی‌دونم. بیشتر از هر چیزی هوشیار و آماده بودم تا نکند با ما درگیر شوند؛ اما بجای اینکه بایستم و بدانم قصد و نیتشان چیست، تعدادی بروشور برداشتم و به‌طرف آن مردان اونیفورم‌پوش رفتم، خودم را معرفی کردم و به هرکدام یک بروشور دادم!

دوستانم ماتشان برده بود. مأموران پلیس بروشورها را گرفتند و طی گفتگو، خودشان را موافق کار ما نشان دادند. پرسیدم: «آیا مایل به شرکت در کنسرت امشب هستید یا نه؟» یکی از آن‌ها گفت: «متشکرم. راجع بهش فکر می‌کنم.»

به‌این‌ترتیب دوستانم نیز یخشان باز شد و برای مدتی با پلیس‌ها صحبت کردیم و بعد آن‌ها رفتند و ما به کارمان در بعدازظهری دلپذیر ادامه دادیم.

 

گوئین مکوِی طوری بار آمده که مفتـّش شود!

[۱] ماری‌جوانا یا گراس (گل ماری یا مرجان) گل خشک گیاه شاهدانه است که به‌عنوان یک ماده‌ی محرک تفریحی و سرخوشی‌آور، داروی درمانی و در برخی مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرد و اثر مخدر دارد. در بعضی کشورهای اروپایی و نیز بعضی از ایالت‌های آمریکا و نیز کانادا و استرالیا به‌عنوان یک گیاه طبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. [م]

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *